IXTH12N150
MOSFET N-CH 1500V 12A TO247
NOVA Part#:
312-2293815-IXTH12N150
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTH12N150
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 1500 V 12A (Tc) 890W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Base Product Number IXTH12
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2Ohm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 106 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3720 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 890W (Tc)