IXFP7N100P
MOSFET N-CH 1000V 7A TO220AB
NOVA Part#:
312-2312102-IXFP7N100P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFP7N100P
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 1000 V 7A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-220-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number IXFP7N100
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Polar
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9Ohm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2590 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)