PSMN3R5-80YSFX
NEXTPOWER 80 V, 3.5 MOHM, 150 A,
NOVA Part#:
312-2297522-PSMN3R5-80YSFX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMN3R5-80YSFX
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 80 V 150A (Ta) 294W (Ta) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 108 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-1023, 4-LFPAK
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7227 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max) 294W (Ta)