BUK7M10-40EX
MOSFET N-CH 40V 56A LFPAK33
NOVA Part#:
312-2292246-BUK7M10-40EX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK7M10-40EX
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 40 V 56A (Tc) 62W (Tc) Surface Mount LFPAK33
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK33
Base Product Number BUK7M10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 56A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19.5 nC @ 10 V