IPP65R125C7XKSA1
MOSFET N-CH 650V 18A TO220-3
NOVA Part#:
312-2265380-IPP65R125C7XKSA1
Manufacturer Part No:
IPP65R125C7XKSA1
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 18A (Tc) 101W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package PG-TO220-3
Base Product Number IPP65R125
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™ C7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 8.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 440µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1670 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max) 101W (Tc)