IXTH30N60L2
MOSFET N-CH 600V 30A TO247
NOVA Part#:
312-2263602-IXTH30N60L2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTH30N60L2
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 30A (Tc) 540W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Base Product Number IXTH30
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesLinear L2™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 240mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 335 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10700 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 540W (Tc)