IXFP12N50P
MOSFET N-CH 500V 12A TO220AB
NOVA Part#:
312-2279764-IXFP12N50P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFP12N50P
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 500 V 12A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-220-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number IXFP12
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Polar
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1830 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)