FDD6N25TM
MOSFET N-CH 250V 4.4A DPAK
NOVA Part#:
312-2273481-FDD6N25TM
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FDD6N25TM
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 250 V 4.4A (Tc) 50W (Tc) Surface Mount TO-252AA
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Base Product Number FDD6N25
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesUniFET™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1Ohm @ 2.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 250 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)