R6009JND3TL1
MOSFET N-CH 600V 9A TO252
NOVA Part#:
312-2290477-R6009JND3TL1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
R6009JND3TL1
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 9A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount TO-252
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252
Base Product Number R6009
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 585mOhm @ 4.5A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 7V @ 1.38mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 15 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 645 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)