IPD30N08S222ATMA1
MOSFET N-CH 75V 30A TO252-3
NOVA Part#:
312-2304377-IPD30N08S222ATMA1
Manufacturer Part No:
IPD30N08S222ATMA1
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 75 V 30A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Base Product Number IPD30N08
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21.5mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 80µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)