DMP4015SPS-13
MOSFET P-CH 40V 8.5A PWRDI5060-8
NOVA Part#:
312-2285221-DMP4015SPS-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMP4015SPS-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
P-Channel 40 V 8.5A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount PowerDI5060-8
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Base Product Number DMP4015
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 9.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47.5 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±25V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4234 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta)