IPD80P03P4L07ATMA2
MOSFET P-CH 30V 80A TO252-31
NOVA Part#:
312-2288166-IPD80P03P4L07ATMA2
Manufacturer Part No:
IPD80P03P4L07ATMA2
Standard Package:
2,500
P-Channel 30 V 80A (Tc) 88W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Base Product Number IPD80P03
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, OptiMOS®-P2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.8mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 130µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)+5V, -16V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5700 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 88W (Tc)