XP263N1001TR-G
MOSFET N-CH 60V 1A SOT23
NOVA Part#:
312-2284999-XP263N1001TR-G
Manufacturer Part No:
XP263N1001TR-G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 1A (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount SOT-23
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerTorex Semiconductor Ltd
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23
Base Product Number XP263
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.6 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 180 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max) 400mW (Ta)