BUK7226-75A/C1,118
N-CHANNEL TRENCHMOS STANDARD LEV
NOVA Part#:
312-2274594-BUK7226-75A/C1,118
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK7226-75A/C1,118
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
N-Channel 75 V 45A (Tc) 158W (Tc) Surface Mount DPAK
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2385 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 158W (Tc)