DMP3008SFGQ-7
MOSFET P-CH 30V 8.6A PWRDI3333-8
NOVA Part#:
312-2287837-DMP3008SFGQ-7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMP3008SFGQ-7
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
P-Channel 30 V 8.6A (Ta) 900mW (Ta) Surface Mount PowerDI3333-8
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI3333-8
Base Product Number DMP3008
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerVDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2230 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) 900mW (Ta)