IXFH88N30P
MOSFET N-CH 300V 88A TO247AD
NOVA Part#:
312-2294062-IXFH88N30P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFH88N30P
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 300 V 88A (Tc) 600W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247AD (IXFH)
Base Product Number IXFH88
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Polar
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 88A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 44A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6300 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 600W (Tc)