BUK7M11-40HX
MOSFET N-CH 40V 35A LFPAK33
NOVA Part#:
312-2290162-BUK7M11-40HX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK7M11-40HX
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 40 V 35A (Ta) 50W (Ta) Surface Mount LFPAK33
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK33
Base Product Number BUK7M11
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Vgs (Max)+20V, -10V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1022 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 50W (Ta)