IXTA1R4N120P
MOSFET N-CH 1200V 1.4A TO263
NOVA Part#:
312-2298989-IXTA1R4N120P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTA1R4N120P
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 1200 V 1.4A (Tc) 86W (Tc) Surface Mount TO-263AA
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-263AA
Base Product Number IXTA1
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesPolar
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24.8 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 666 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 86W (Tc)