BUK72150-55A,118
MOSFET N-CH 55V 11A DPAK
NOVA Part#:
312-2285582-BUK72150-55A,118
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK72150-55A,118
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 55 V 11A (Tc) 36W (Tc) Surface Mount DPAK
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK
Base Product Number BUK72150
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.5 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 322 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)