PMN100EPAX
MOSFET P-CH 60V 2.5A 6TSOP
NOVA Part#:
312-2284810-PMN100EPAX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PMN100EPAX
Standard Package:
3,000
P-Channel 60 V 2.5A (Ta) 660mW (Ta), 7.5W (Tc) Surface Mount 6-TSOP
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 6-TSOP
Base Product Number PMN100
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSC-74, SOT-457
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 616 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max) 660mW (Ta), 7.5W (Tc)