NTMFS005N10MCLT1G
SINGLE N-CHANNEL POWER MOSFET 10
NOVA Part#:
312-2294339-NTMFS005N10MCLT1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NTMFS005N10MCLT1G
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 16A (Ta), 105A (Tc) 3W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Ta), 105A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.1mOhm @ 34A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 192µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4100 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 125W (Tc)