STU2NK100Z
MOSFET N-CH 1000V 1.85A IPAK
NOVA Part#:
312-2265303-STU2NK100Z
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STU2NK100Z
Standard Package:
75
Technical Datasheet:
N-Channel 1000 V 1.85A (Tc) 70W (Tc) Through Hole I-PAK
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package I-PAK
Base Product Number STU2NK100
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSuperMESH™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.85A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5Ohm @ 900mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 499 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)