SIHP10N40D-GE3
MOSFET N-CH 400V 10A TO220AB
NOVA Part#:
312-2277055-SIHP10N40D-GE3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SIHP10N40D-GE3
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 400 V 10A (Tc) 147W (Tc) Through Hole TO-220AB
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Base Product Number SIHP10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)400 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 526 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 147W (Tc)