IXFJ80N25X3
MOSFET N-CH 250V 44A ISO TO247-3
NOVA Part#:
312-2313454-IXFJ80N25X3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFJ80N25X3
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 250 V 44A (Tc) 104W (Tc) Through Hole ISO TO-247-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package ISO TO-247-3
Base Product Number IXFJ80
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Ultra X3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 83 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5430 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 104W (Tc)