TK125V65Z,LQ
MOSFET N-CH 650V 24A 5DFN
NOVA Part#:
312-2269754-TK125V65Z,LQ
Manufacturer Part No:
TK125V65Z,LQ
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 24A (Ta) 190W (Tc) Surface Mount 4-DFN-EP (8x8)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 4-DFN-EP (8x8)
Base Product Number TK125V65
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesDTMOSVI
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1.02mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case4-VSFN Exposed Pad
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2250 pF @ 300 V
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)