BUK9M9R1-40EX
MOSFET N-CH 40V 64A LFPAK33
NOVA Part#:
312-2274299-BUK9M9R1-40EX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK9M9R1-40EX
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 40 V 64A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount LFPAK33
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK33
Base Product Number BUK9M9
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 64A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.3mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.2 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Vgs (Max)±10V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2048 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)