MMIX1F520N075T2
MOSFET N-CH 75V 500A 24SMPD
NOVA Part#:
312-2263620-MMIX1F520N075T2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MMIX1F520N075T2
Standard Package:
20
Technical Datasheet:
N-Channel 75 V 500A (Tc) 830W (Tc) Surface Mount 24-SMPD
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 24-SMPD
Base Product Number MMIX1F520
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesGigaMOS™, TrenchT2™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 500A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 545 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case24-PowerSMD, 21 Leads
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 41000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 830W (Tc)