STF100N6F7
MOSFET N-CH 60V 46A TO220FP
NOVA Part#:
312-2288750-STF100N6F7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STF100N6F7
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 46A (Tc) 25W (Tc) Through Hole TO-220FP
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220FP
Base Product Number STF100
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSTripFET™ F7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 46A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.6mOhm @ 23A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1980 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)