STD80N3LL
MOSFET N-CH 30V 80A DPAK
NOVA Part#:
312-2274651-STD80N3LL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STD80N3LL
Standard Package:
2,500
N-Channel 30 V 80A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount D-PAK (TO-252)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package D-PAK (TO-252)
Base Product Number STD80
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.2mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 4.5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1640 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)