IPB80P04P4L04ATMA1
MOSFET P-CH 40V 80A TO263-3
NOVA Part#:
312-2304810-IPB80P04P4L04ATMA1
Manufacturer Part No:
IPB80P04P4L04ATMA1
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
P-Channel 40 V 80A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Base Product Number IPB80P04
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 176 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±16V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)