FQP65N06
MOSFET N-CH 60V 65A TO220-3
NOVA Part#:
312-2264328-FQP65N06
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FQP65N06
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 65A (Tc) 150W (Tc) Through Hole TO-220-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number FQP65
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesQFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 65A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±25V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2410 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)