FQT4N20LTF
MOSFET N-CH 200V 850MA SOT223-4
NOVA Part#:
312-2285251-FQT4N20LTF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FQT4N20LTF
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
N-Channel 200 V 850mA (Tc) 2.2W (Tc) Surface Mount SOT-223-4
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223-4
Base Product Number FQT4N20
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesQFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 850mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.35Ohm @ 425mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.2 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 310 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 2.2W (Tc)