IXTH260N055T2
MOSFET N-CH 55V 260A TO247
NOVA Part#:
312-2278443-IXTH260N055T2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTH260N055T2
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 55 V 260A (Tc) 480W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Base Product Number IXTH260
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchT2™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 260A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 140 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10800 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 480W (Tc)