IPB120P04P404ATMA2
MOSFET P-CH 40V 120A TO263-3
NOVA Part#:
312-2283040-IPB120P04P404ATMA2
Manufacturer Part No:
IPB120P04P404ATMA2
Standard Package:
1,000
P-Channel 40 V 120A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Base Product Number IPB120
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, OptiMOS®-P2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.8mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 340µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 205 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14790 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)