APT100MC120JCU2
SICFET N-CH 1200V 143A SOT227
NOVA Part#:
312-2314624-APT100MC120JCU2
Manufacturer Part No:
APT100MC120JCU2
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
N-Channel 1200 V 143A (Tc) 600W (Tc) Chassis Mount SOT-227
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Supplier Device Package SOT-227
Base Product Number APT100
TechnologySiCFET (Silicon Carbide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 143A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 100A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 360 nC @ 20 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Vgs (Max)+25V, -10V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5960 pF @ 1000 V
Power Dissipation (Max) 600W (Tc)