IXFP72N30X3M
MOSFET N-CH 300V 72A TO220
NOVA Part#:
312-2293434-IXFP72N30X3M
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFP72N30X3M
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 300 V 72A (Tc) 36W (Tc) Through Hole TO-220 Isolated Tab
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220 Isolated Tab
Base Product Number IXFP72
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Ultra X3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 72A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 19mOhm @ 36A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 82 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)