IXFN220N20X3
MOSFET N-CH 200V 160A SOT227B
NOVA Part#:
312-2291888-IXFN220N20X3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFN220N20X3
Standard Package:
10
Technical Datasheet:
N-Channel 200 V 160A (Tc) 390W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Supplier Device Package SOT-227B
Base Product Number IXFN220
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Ultra X3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.2mOhm @ 110A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 204 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13600 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 390W (Tc)