PSMN6R9-100YSFX
MOSFET N-CH 100V 100A LFPAK56
NOVA Part#:
312-2305893-PSMN6R9-100YSFX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMN6R9-100YSFX
Standard Package:
1,500
N-Channel 100 V 100A (Tc) 238W Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Base Product Number PSMN6R9
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50.3 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSC-100, SOT-669
Vgs (Max)-
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Power Dissipation (Max) 238W