IXFH120N20P
MOSFET N-CH 200V 120A TO247AD
NOVA Part#:
312-2299467-IXFH120N20P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFH120N20P
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 200 V 120A (Tc) 714W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247AD (IXFH)
Base Product Number IXFH120
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Polar
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 152 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 714W (Tc)