TK190U65Z,RQ
DTMOS VI TOLL PD=130W F=1MHZ
NOVA Part#:
312-2267879-TK190U65Z,RQ
Manufacturer Part No:
TK190U65Z,RQ
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 15A (Ta) 130W (Tc) Surface Mount TOLL
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TOLL
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesDTMOSVI
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 610µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerSFN
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1370 pF @ 300 V
Power Dissipation (Max) 130W (Tc)