IXTQ10P50P
MOSFET P-CH 500V 10A TO3P
NOVA Part#:
312-2299289-IXTQ10P50P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTQ10P50P
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
P-Channel 500 V 10A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-3P
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-3P
Base Product Number IXTQ10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesPolarP™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1Ohm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2840 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)