DMP3007SPS-13
MOSFET P-CH 30V 90A PWRDI5060-8
NOVA Part#:
312-2300098-DMP3007SPS-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMP3007SPS-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
P-Channel 30 V 90A (Tc) 2.7W (Ta) Surface Mount PowerDI5060-8
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Base Product Number DMP3007
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64.2 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±25V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2826 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) 2.7W (Ta)