PSMN5R3-25MLDX
PSMN5R3-25MLD - N-CHANNEL 25V, L
NOVA Part#:
312-2274376-PSMN5R3-25MLDX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMN5R3-25MLDX
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
N-Channel 25 V 70A (Tc) 51W (Tc) Surface Mount LFPAK33
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerNXP USA Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK33
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.9mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.7 nC @ 10 V
FET FeatureSchottky Diode (Body)
Package / CaseSOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)25 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 858 pF @ 12 V
Power Dissipation (Max) 51W (Tc)