IPDD60R050G7XTMA1
MOSFET N-CH 600V 47A HDSOP-10
NOVA Part#:
312-2283654-IPDD60R050G7XTMA1
Manufacturer Part No:
IPDD60R050G7XTMA1
Standard Package:
1,700
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 47A (Tc) 278W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-10-1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-HDSOP-10-1
Base Product Number IPDD60
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™ G7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 47A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 15.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 800µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case10-PowerSOP Module
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2670 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max) 278W (Tc)