FQD7N10LTM
MOSFET N-CH 100V 5.8A DPAK
NOVA Part#:
312-2263615-FQD7N10LTM
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FQD7N10LTM
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 5.8A (Tc) 2.5W (Ta), 25W (Tc) Surface Mount TO-252AA
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Base Product Number FQD7N10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesQFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 2.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 290 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 25W (Tc)