STD11NM65N
MOSFET N CH 650V 11A DPAK
NOVA Part#:
312-2283035-STD11NM65N
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STD11NM65N
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 11A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount DPAK
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK
Base Product Number STD11
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesMDmesh™ II
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 455mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±25V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 800 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)