BSC093N04LSGATMA1
MOSFET N-CH 40V 13A/49A TDSON
NOVA Part#:
312-2282400-BSC093N04LSGATMA1
Manufacturer Part No:
BSC093N04LSGATMA1
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
N-Channel 40 V 13A (Ta), 49A (Tc) 2.5W (Ta), 35W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-5
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TDSON-8-5
Base Product Number BSC093
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta), 49A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.3mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 14µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 35W (Tc)