BUK7S1R0-40HJ
MOSFET N-CH 40V 325A LFPAK88
NOVA Part#:
312-2279783-BUK7S1R0-40HJ
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK7S1R0-40HJ
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
N-Channel 40 V 325A (Ta) 375W (Ta) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK88 (SOT1235)
Base Product Number BUK7S1
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 325A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 137 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-1235
Vgs (Max)+20V, -10V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10322 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 375W (Ta)