IXFP38N30X3M
MOSFET N-CH 300V 38A TO220
NOVA Part#:
312-2292569-IXFP38N30X3M
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFP38N30X3M
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 300 V 38A (Tc) 34W (Tc) Through Hole TO-220 Isolated Tab
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220 Isolated Tab
Base Product Number IXFP38
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Ultra X3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)-
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Vgs (Max)-
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300 V
Power Dissipation (Max) 34W (Tc)