TPH1R005PL,L1Q
MOSFET N-CH 45V 150A 8SOP
NOVA Part#:
312-2282674-TPH1R005PL,L1Q
Manufacturer Part No:
TPH1R005PL,L1Q
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
N-Channel 45 V 150A (Tc) 960mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5)
Base Product Number TPH1R005
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesU-MOSIX-H
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.04mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 99 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerVDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)45 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9600 pF @ 22.5 V
Power Dissipation (Max) 960mW (Ta), 170W (Tc)